5 największych wpadek Ryszarda Petru

źródło: youtube

Kiedy Ryszard Petru przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku niespodziewanie pojawił się na polskiej scenie politycznej, wiele osób wiązało z nim wielkie nadzieje. Petru przychodził do polityki z łatką bogatego ekonomisty i bankstera. Można więc było sądzić, że założyciel Nowoczesnej posiada fachową wiedzę, którą wykorzysta w pracy parlamentarzysty, proponując reformy polskiej gospodarki.

Chociaż Petru jest w polityce dopiero od nieco ponad 2 lat, już dziś możemy bez wątpliwości napisać, że nie udało mu się spełnić pokładanych w nim oczekiwań.

Z każdym kolejnym miesiącem od pojawienia się Petru na scenie politycznej coraz więcej ludzi powątpiewało w jego zdolności merytoryczne, do tego stopnia, że w końcu polityk został zmarginalizowany nawet w partii, którą wcześniej sam założył.

Nie możemy jednak powiedzieć, że Ryszard Petru nie wniósł nic do polskiego życia publicznego. Wręcz przeciwnie. Petru jest barwną postacią. W ciągu ostatnich 2 lat zasłynął wieloma niezręcznymi wypowiedziami i językowymi wpadkami.

Polub nas na Facebooku:

Poniżej przedstawiamy listę 5 największych wpadek byłego lidera Nowoczesnej.

5. Sejm głuchy

W jednej z dyskusji telewizyjnych Petru chciał odwołać się do historii, a to w jego wypadku niemal zawsze kończy się wpadką. Tym razem chodziło o przywołanie wydarzenia z 1717, kiedy posłowie nie zostali dopuszczeni do głosu podczas obrad. Wydarzenie to historia nazwała mianem “sejmu niemego”, co miało podkreślić, że posłowie nie mieli możliwości wypowiedzi. Petru nazwał to wydarzenie… “sejmem głuchym”!

4. Sześciu króli

To jedna z wielu językowych wpadek Petru. Bardzo często zdarza mu się przekręcić słowa, przysłowia i związki frazeologiczne. Wypowiedź o sześciu królach jest jedną z najbardziej znanych tego typu wpadek i do dziś jest przywoływana w żartach przez zwolenników PiS.

„Odwołujemy rząd Ewy Kopacz, powołujemy rząd Beaty Szydło. Potem mamy święta, po świętach – przypomnę – jest Sześciu Króli, tak? Kończy się pierwsze półrocze i kiedy oni to chcą zrobić?”

3. Premier Kamerun

Petru miewa też zabawne wpadki związane z językiem angielskim. Do klasyków przeszło jego przekręcenie nazwiska byłego premiera Wielkiej Brytanii, Davida Camerona. Petru wymówił jego nazwisko “Kamerun” podczas gdy czyta się je “Kameron”. Wpadka wzbudziła jeszcze większe zainteresowanie, gdy poprawiony przez dziennikarzy Petru zaczął upierać się, że sprawdził wymowę tego nazwiska i jest pewien, że to on ma rację.

2. Pomylenie Konstytucji III RP z Konstytucją 3 maja

Petru miewa również wpadki związane z wiedzą historyczną. Swego czasu jeden z dziennikarzy złapał go na przekonywaniu, że imperium rzymskie upadło u szczytu swojej potęgi. Najgorsza była jednak wpadka dotycząca konstytucji. Petru napisał, że konstytucja majowa trzyma się świetnie i tylko PiS stanowi dla niej zagrożenie. W rzeczywistości obowiązująca obecnie Konstytucja RP nie ma za wiele wspólnego z konstytucją majową, uchwaloną ponad dwa wieki temu! Taka wypowiedź była dla polityka, który miesiącami zarzucał PiSowi naruszanie Konstytucji po prostu kompromitująca.

„Nasza Konstytucja ma już 225 lat. Druga na świecie, pierwsza w Europie. Trzyma się świetnie, choć PiS uparł się, by przeszła przymusowy lifting. Wierzę, że mimo przejściowych niedogodności będzie nas chronić przez kolejne stulecia”.

1. Wakacje na Maderze

Wiele wpadek Ryszarda Petru można było obrócić w żart. Ta ostatnia jednak była dla polityka bardzo bolesna. W grudniu 2016 roku, gdy politycy opozycji prowadzili wielkie protesty i okupowali budynek Sejmu… Petru wraz z partyjną koleżanką Joanną Schmidt został przyłapany w samolocie lecącym na Maderę. Ta wpadka negatywnie wpłynęła na notowania Nowoczesnej oraz na poważanie polityka wśród partyjnych kolegów i wyborców. Odbiła się także na jego życiu osobistym, ponieważ media obwieściły swoim odbiorcom informację o romansie Petru z posłanką Schmidt, która krótko przed wyjazdem na Maderę rozwiodła się z mężem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie

Komentarze