Arabia Saudyjska zapowiada budowę centrum muzułmańskiego w Białymstoku

Nie tylko na Zachodzie Europy powstają kolejne meczety i ośrodki kultury islamskiej. Również w Polsce – i to mimo że nasz kraj nie zgodził się przyjąć żadnych imigrantów – planowana jest budowa miejsc umożliwiających wyznawcom Allaha modlitwę, integrację i pielęgnowanie własnych tradycji i zwyczajów.

Tomasz Miśkiewicz, polski duchowny muzułmanski i mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej zapowiedział, że już w krótce w Białymstoku powstanie Muzułmańskie Centrum Kultury i Edukacji imienia króla Salmana Strażnika Dwóch Świętych Meczetów. Polscy muzułmanie czekają na zakończenie procedur związanych z rozpoczęciem inwestycji.

W ośrodku mają się odbywać między innymi zajęcia na temat kultury arabskiej i lekcje języka arabskiego.  

Centrum muzułmańskie ma stanowić swego rodzaju prezent dla polskich Tatarów. Właśnie w Białymstoku mniejszość ta jest obecnie wyjątkowo silnia. Szacuje się, że mieszka ich tam około siedmiuset. W Białymstoku siedzibę ma jedna z gmin muzułmańskich w Polsce.

Polub nas na Facebooku:

Niepokój części komentatorów budzi fakt, że budowa ośrodka ma zostać sfinansowana przez króla Arabii Saudyjskiej Salmana ibn Abd al-Aziz as-Saud. Pojawiły się nawet plotki, że ośrodek nosiłby jego imię.

Arabia Saudyjska chętnie sponsoruje budowę meczetów na całym świecie. W ten sposób państwo to promuje islam w wielu różnych krajach. W zeszłym roku władze Bangladeszu wyraziły zgodę, by bogata Arabia wybudowała na terenie ich państwa aż 560 muzułmańskich świątyń. Nie tak dawno temu Arabia Saudyjska wyraziła chęć zbudowania 200 meczetów w Niemczech. W ten sposób Arabia chciała pomóc naszym zachodnim sąsiadom poradzić sobie z zapewnieniem odpowiednich warunków dla rosnącej mniejszości muzułmańskiej w Niemczech.

Na informację o planach budowy ośrodka muzułmańskiego w Białymstoku zareagowali już niektórzy politycy PiSu. Joachim Brudziński zadeklarował, że Ministrstwo Spraw Wewnętrznych zbada sprawę. Ponadto zasugerował, że polscy muzułmanie mogą liczyć na wsparcie polskiego państwa i nie muszą korzystać z pomocy Arabii Saudyjskiej.

Z kolei poseł Tarczyński w swoim stylu skomentował sprawę, proponując by Polska w odpowiedzi na budowę meczetu na naszym terytorium zapłaciła za budowę katedry katolickiej na terenie Arabii.

Czy uważacie, że polski rząd powinien zgodzić się na sfinansowanie budowy centrum kultury muzułmańskiej w Białymstoku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie

Komentarze