BBC chciało nakręcić serial o Pileckim. TVP olało propozycję współpracy

Polska od lat ma problem z rozpowszechnianiem wiedzy o naszej historii na świecie. Z tego powodu wielu obcokrajowców posiada mylne wyobrażenie o naszej przeszłości, w tym między innymi o roli, jaką Polska odegrała podczas II wojny światowej. Brak wiedzy skutkuje takimi przykrymi sytuacjami, jak ta, z którą mamy do czynienia ostatnio – wielu obcokrajowców niesłusznie obarcza nas winą za hitlerowskie zbrodnie.

W nowoczesnym świecie istnieje jeden doskonały sposób na dotarcie ze swoim przekazem do dziesiątek milionów ludzi z wszystkich zakątków ziemi. Tym sposobem są filmy i kino. Jest jeden warunek: te produkcje muszą wyróżniać się naprawdę wysoką jakością.

Każdy z nas zna Pianistę, Listę Schindlera, Szeregowca Ryana czy Kompanię braci. To przykłady dzieł, które rozpowszechniły widzę o pewnych wydarzeniach historycznych wśród obywateli różnych państw.

Polacy do tej pory nie potrafili wyprodukować filmu ani serialu na tak dobrym poziomie, by dotrzeć ze swoim przekazem do ogólnoświatowej widowni.

Polub nas na Facebooku:

Jak poinformował dziennikarz i były rzecznik Telewizji Polskiej, Jacek Rakowiecki, niedawno pojawiła się szansa, żeby powstała serialowa produkcja najwyższej światowej klasy na temat jednego z polskich bohaterów narodowych – Witolda Pileckiego.

Według Rakowieckiego telewizja BBC, znana z popularnych seriali takich jak Peaky Blinders, Taboo czy Sherlock zgłosiła się do TVP z propozycją wspólnego przygotowania serialu, którego osią byłaby polska historia.

Główny producent seriali międzynarodowych BBC, Ben Donald, miał w lutym 2016 roku wystąpić do Jacka Kurskiego. Był wyraźnie zafascynowany życiem Pileckiego. Uznał, że historia życia Polaka, który dobrowolnie trafił do obozu w Auschwitz, by zdobyć informacje o zbrodniach tam popełnianych, nadaje się na serial skierowany do szerokiej publiczności. – “Amazing story of Witold Pilecki and his extraordinary decision to voluntarily enter Auschwitz…” (“Niesamowita historia Witolda Pileckiego i jego niezwykła decyzja, by dobrowolnie wstąpić do Auschwitz…”) – takie jego słowa przytacza Rakowiecki.

Ben Donald miał rzekomo podkreślać, że rozumie cel polskiej telewizji publicznej, jakim jest dotarcie do szerokiej widowni z ważnymi dla Polski tematami. Pracownik BBC próbował używać argumentu, że BBC dociera ze swoimi produkcjami do 100 państw na świecie.

Niestety, Rakowiecki z żalem stwierdza, że Brytyjczycy nie doczekali się odpowiedzi od prezesa TVP Jacka Kurskiego. Tym samym szansa na to, by powstał naprawdę dobry serial o polskiej historii została zaprzepaszczona.

Od niedawna TVP emituje przygotowany samodzielnie serial “Korona królów” opowiadający o monarchii Kazimierza Wielkiego. Niestety produkcja ta oceniana jest dość nisko i z całą pewnością nie jest to serial na poziomie, który mogłaby zagwarantować współpraca z BBC.

Być może nie jest jeszcze za późno, by Jacek Kurski skontaktował się z BBC i zadeklarował chęć współpracy? Z całą pewnością władze TVP powinny zrobić wszystko co w ich mocy, by powrócić do rozmów z brytyjską telewizją.

źródło: Jacek Rakowiecki/Facebook, rp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie

Komentarze