Domagają się DYSKWALIFIKACJI Dunkierki z wyścigu o Oscara

Głośny film wojenny Christophera Nolana „Dunkirka” ma szanse stać się największym zwycięzcą tegorocznego konkursu Amerykańskiej Akademii Filmowej. Film Nolana opowiadający o ewakuacji wojsk brytyjskich z Normandii podczas II wojny światowej został nominowany do Oscara w aż ośmiu kategoriach.

Niespodziewanie na przeszkodzie do sukcesu stanęli obrońcy praw człowieka. Cześć z nich uważa, że Dunkierka powinna zostać zdyskwalifikowana z konkursu.

Paul Wright, szef organizacji Human Rights Defense Center stwierdził, że Dunkirka zasługuje na dyskwalifikację, ponieważ przy jej produkcji wykorzystywano pracę więźniów. Więźniowie zostali użyci przy szykowaniu skomplikowanej scenografii. Zdaniem Paula Wrighta takie postępowanie twórców filmu należy uznać za łamanie praw człowieka.

Autor scenografii do filmu (sam nominowany do Oscara), Gary Fettis ujawnił jakiś czas temu, że dzięki wykorzystaniu pracy więźnów producenci Dunkirki zaoszczędzili dużo pieniędzy. Czy takie zachowanie rzeczywiście jest niemoralne i zasługuje na naganę?

Polub nas na Facebooku:

Naszym zdaniem obrońcy praw człowieka powinni najpierw spytać samych więźniów, czy czują się wykorzystani. Być może okazja do pomocy przy produkcji wielkiego działa była dla nich rozrywką i ciekawym oderowaniem od monotonii więziennego życia?

Wygląda na to, że oskarżenia obrońców praw człowieka nie są w Hollywood brane zbyt poważnie. Do tej pory aktywiści nie doczekali się odpowiedzi Amerykańskiej Akademii Filmowej na swoje zarzuty i na apel o dyskwalifikację Dunkierki.

Sam Paul Wright pesymistycznie stwierdza, że biorąc pod uwagę amerykańskie standardy, podejrzewa, ż nikt nie będzie się troszczył o to, w jaki sposób powstała Dunkirka. Jego zdaniem byłoby zupełnie inaczej, gdyby chodziło o wykorzystywanie pracy więźniów przez np. chiński rząd.

Zobacz zwiastun nominowanej do Oscara Dunkierki:

źródło: nme.com, paydayreport.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie

Komentarze