Nacjonaliści zaczynają handlować bluzami z napisem „Nie przepraszam za Jedwabne”

źródło: Jacek Międlar/Facebook

Od kilku lat w Polsce kwitnie moda na tzw. “odzież patriotyczną”. Powstało wiele marek odzieżowych oferujących koszulki, bluzy i inne części garderoby z grafikami i napisami o charakterze patriotycznym, a często nacjonalistycznym. Odzież ta jest szczególnie popularna wśród młodych ludzi.

Od dawna pojawiają się zarzuty, że część produktów firm zajmujących się odzieżą patriotyczną przekracza granice dobrego smaku.

Odzież patriotyczna to dobry biznes, nie może więc dziwić, że oprócz uznanych już marek na tym rynku wciąż pojawiają się nowe osoby chcące zarobić na patriotycznej modzie.

Przy okazji konfliktu polsko-izraelskiego swoją serię ubrań postanowił wypuścić znany działacz narodowy, były ksiądz, Jacek Międlar. Dochód z koszulek ma pomóc finansować portal internetowy, z który związany jest budzący kontrowersje narodowiec. 

Polub nas na Facebooku:

Już w piątek Międlar poinformował na swoim Facebooku, że zamierza wyprodukować koszulki sprzeciwiające się używaniu hasła “polskie obozy śmierci”. – “W środę idę drukować koszulki z napisem German Death Camps NOT POLISH. W tych koszulkach warto chodzić zwłaszcza w miejscu, gdzie jest dużo obcokrajowców.”

Następnie wrzucił ogłoszenie o sprzedaży koszulek i bluz z napisem “Nie przepraszam za Jedwabne”. Koszulka damska ma kosztować 46 złotych, męska 54 złote, a bluza – 109 złotych. Jacek Międlar podkreślił przy okazji, że “dumny Polak nie przeprasza za niemieckie zbrodnie”.

Warto dodać, że ogłoszenie Międlara zdążyło już zniknąć z Facebooka. Prawdopodobnie zostało usunięte przez administratorów portalu ze względu na naruszanie zasad społeczności.

CZYTAJ TAKŻE: Najpierw Rosja, a teraz Niemcy! Kolejny niespodziewany sojusznik w sprawie ustawy o IPN

Przypomnijmy, że odpowiedzialność za mordy na ludności żydowskiej w Jedwabnem przypisuje się powszechnie Polakom. Jednocześnie w środowiskach narodowych sprawa ta od lat budzi kontrowersje. Nacjonaliści domagają się przeprowadzenia ekshumacji w Jedwabnym, ponieważ ich zdaniem zbrodni dokonali sami Niemcy i odpowiednie badania mogłyby to wykazać. Mają też dość przepraszania za tę zbrodnię.

Nie ma wątpliwości, że produkcja tego typu bluz może dolać oliwy do ognia w trwającym sporze Polski z Izraelem. Nie trudno się domyślić, że izraelskie media, kiedy dowiedzą się o sprawie, nagłośnią temat, zarzucając producentom odzieży antysemityzm.

CZYTAJ TAKŻE: Rośnie napięcie na linii Izrael-Polska. Przejawy wzajemnej agresji wśród zwykłych obywateli

Poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba już zapowiedział, że zgłosi sprawę do prokuratury. Jego zdaniem Jacek Międlar rozpowszechniając odzież z napisami o takiej treści „kłamie publicznie i wbrew faktom”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie

Komentarze