Zadowolenie

Nadchodzi ocieplenie stosunków z Rosją? Minister Czaputowicz rozmawiał z ambasadorem Andriejewem

Relacje polsko-rosyjskie nigdy nie były łatwe, a od momentu, kiedy w Polsce rządzi Prawo i Sprawiedliwość, władze obu państw nawet nie silą się na udawanie, że prowadzą wzajemny dialog partnerski.

Od pewnego czasu w kręgach polskiej dyplomacji plotkowano, że w obozie rządzącym w Polsce istnieje frakcja, która forsuje pomysł tzw. resetu w stosunkach z Moskwą. Reset w żargonie dyplomatycznym oznacza sytuację, w której skonfliktowane państwa postanawiają podjąć próbę budowania nowych pozytywnych relacji od zera, puszczając w niepamięć dotychczasowe punkty zapalne.

Wydawało się jednak, że w przypadku Polski i Rosji reset jest niemożliwy. Prawo i Sprawiedliwość ma pretensje do Rosji za wydarzenia związane z katastrofą smoleńską. Kością niezgody od dawna jest wrak samolotu Tupolew 154, którego Rosjanie nie chcą zwrócić Polsce.

Być może jednak polski rząd rzeczywiście podjął pewne kroki, mające na celu chociaż minimalne ocieplenie relacji ze wschodnim sąsiadem. Nie można wykluczyć, że nowy minister spraw zagranicznych dostał zadanie podjęcia rozmów z rosyjską dyplomacją z celem nawiązania współpracy w pewnych obszarach.

Polub nas na Facebooku:

Jednym ze zwiastunów, że coś jest na rzeczy, może być fakt, iż Rosja stanęła w obronie Polski w trwającym sporze o nowelizację ustawy o IPN. Przypomnijmy że partia Jedna Rosja, z którą związany jest prezydent Władymir Putin, opublikowała oświadczenie, w którym twierdziła, że Polska ma prawo do obrony prawdy historycznej na temat zbrodni nazistowskich.

CZYTAJ TAKŻE: Wsparcie z nieoczekiwanego kierunku. Rosja po stronie Polski w konflikcie wokół ustawy o IPN

Dziś dowiedzieliśmy się, że minister Jacek Czaputowicz rozmawiał z rosyjskim ambasadorem Siergiejem Andriejewem.

W specjalnym komunikacie biura prasowego Ministerstwa Spraw zagranicznych poinformowało, że Czaputowicz z jednej strony wyartykułował w rozmowie z ambasadorem, iż Polska wciąż oczekuje na zwrot wraku oraz współpracę w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Z drugiej strony minister miał w rozmowie z ambasadorem zadeklarować chęć odblokowania polsko-rosyjskich kontaktów w wybranych obszarach. Czaputowicz zadeklarował gotowość rezygnacji przez Polskę z używania negatywnej narracji we wzajemnych relacjach.

źródło: MSZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie

Komentarze