Nowy pomysł PiSu na dokopanie byłym ubekom. Będą protesty!

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=7xdvM1FFNfM

Portal Rzeczpospolita informuje, że Zbigniew Ziobro oraz jego ludzie z Ministerstwa Sprawiedliwości wpadli na nowy pomysł na dobranie się do skóry byłym esbekom i ubekom. Ich propozycja z całą pewnością wzbudzi kontrowersje i protesty, ponieważ może stanowić zamach na autonomię uniwersytetów.

Jak wiadomo jednym z celów rządów Prawa i Sprawiedliwości jest odebranie przywilejów funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa i milicji obywatelskiej. PiS do tej pory zmniejszył im emerytury, a poza tym nakazał władzom samorządowym zmienianie nazw ulic, których patronem byli komunistyczni zbrodniarze.

Tym razem resort sprawiedliwości zaproponował by wprowadzić zakaz zatrudniania byłych ubeków i esbeków na uniwersytetach państwowych.

Co ciekawe, minister sprawiedliwości wkracza tutaj w kompetencje innego członka Rady Ministrów, Jarosława Gowina. Gowin jest ministrem nauki i szkolnictwa wyższego i obecnie pracuje nad specjalną ustawą o nazwie „Konstytucja dla Nauki”.

Polub nas na Facebooku:

Ministerstwo kierowane przez Ziobrę postuluje, by do przygotowywanej przez Gowina ustawy dodać przepis zakazujący pracy na uczelniach byłym funkcjonariuszom aparatu komunistycznego. Ministerstwo Sprawiedliwości traktuje swoją propozycję bardzo poważnie – zdaniem wiceministra Michała Wosia wprowadzenie takiego zapisu powinno być priorytetem (!) przy przeprowadzaniu reformy szkolnictwa wyższego.

Nie wiemy co na to wicepremier Jarosław Gowin, który wielokrotnie podkreślał, że jego Konstytucja dla Nauki ma zwiększyć autonomię uczelni. Oczywiste jest, że jeśli władzom uniwersytetów zakaże się swobodnego zatrudniania kogo chcą, to trudno będzie uniknąć zarzutów o zamach na autonomię uczelni.

Przypomnijmy, że obecnie obowiązująca Konstytucja RP zawiera w art. 70 ust 5. zasadę autonomii uniwersytetów: „Zapewnia się autonomię szkół wyższych na zasadach określonych w ustawie”. 

Do tej pory PiS nie próbował dobrać się do uniwersytetów. Jeśli się na to zdecyduje, to z całą pewnością opozycja będzie bronić uniwersytetów równie zaciekle jak sądownictwa i mediów. Zapowiadają się więc kolejne protesty uliczne.

Warto na koniec dodać, że już teraz projekt Konstytucji dla Nauki zawiera kontrowersyjny przepis wymierzony w byłych agentów służb bezpieczeństwa PRL. Zgodnie z założeniami ustawy byłym ubekom i esbekom nie będzie można nadawać tytułu profesora.

źródło: rp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie

Komentarze