Zadowolenie

PILNE: Decyzja prezydenta w sprawie ustawy o IPN

źródło fot.: P. Tracz/ KPRM (P. Tracz/ Chancellery of the Prime Minister of Poland) Derivative work: TharonXX [Public domain], via Wikimedia Commons

Pilne! Andrzej Duda w specjalnym oświadczeniu wygłoszonym na konferencji prasowej poinformował o swojej decyzji w sprawie podpisanie uchwalonej wcześniej przez Sejm i Senat nowelizacji ustawy o IPN.

Prezydent poinformował, że podpisze nowelizację ustawy ALE jednocześnie skieruje ją do kontroli do Trybunału Konstytucyjnego.

Prezydent tłumaczył, że pomysł wprowadzenia przepisów, które zawarte są w nowelizacji, nie jest pomysłem nowym. Sam Andrzej Duda rozmawiał na temat nowelizacji już rok temu podczas swojej wizyty w Izraelu. Prezydent podkreślił, że ustawa nie blokuje działalności historycznej i naukowej, dlatego oczekiwania środowisk żydowskich są zdaniem Prezydenta spełnione.

Prezydent w oświadczeniu podkreślił, że walka o prawdę historyczną o naszych przodkach jest bardzo istotna.

Polub nas na Facebooku:

Andrzej Duda odniósł się także do wciąż powtarzanych zarzutów, że Polska odpowiedzialna jest za Holocaust. Prezydent przypomniał, że Polska znajdowała się pod okupacją i miliony polskich obywateli zginęły w niemieckich obozach. Prezydent mówił, że nie było żadnego instytucjalnego udziału Polski w zagładzie Żydów.

CZYTAJ TAKŻE: Polski rząd nie zgodził się na ugoszczenie izraelskiego ministra, który zarzuca Polakom udział w zbrodniach

Andrzej Duda zaakcentował, że dobre stosunki polsko-żydowskie leżą mu na sercu. Osobiście Prezydent nie zgadza się z zarzutami, że ustawa może prowadzić do pociągania do odpowiedzialności osób, które będą głosić prawdę historyczną.

Jednak Prezydent stwierdził też, że ze względu na wielkie wątpliwości, jakie wywołała ustawa, postanowił skierować ją w trybie następczym do kontroli przez Trybunał Konstytucyjny.

Prezydent nie chce, by ktoś czuł się zagrożony, że będzie mu w Polsce grozić odpowiedzialność karna za głoszenie prawdy historycznej.

Przypomnijmy, że celem nowelizacji ustawy o IPN było wprowadzenie kar za przypisywanie narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie, w tym zbrodnie na ludności żydowskiej. Ustawa miała także przeciwdziałać używaniu przez media błędnego określenia „polskie obozy śmierci”.

Pomysł nowelizacji ustawy wywołał gigantyczną awanturę na arenie międzynarodowej. Wprowadzeniu nowych przepisów sprzeciwia się Izrael, który został w tej sprawie poparty przez Stany Zjednoczone. Protesty płyną również ze strony rządu ukraińskiego.

Władze Izraela i Ukrainy obawiają się, że nowelizacja ustawy o IPN mogłaby prowadzić do ograniczenia wolności słowa i w konsekwencji do zakłamywania prawdy historycznej przez narzucanie jednej obowiązujacej interpretacji wydarzeń.

Polska zyskała natomiast poparcie ze strony Rosji i Niemiec.

CZYTAJ TAKŻE: Najpierw Rosja, a teraz Niemcy! Kolejny niespodziewany sojusznik w sprawie ustawy o IPN

Jak na decyzję Prezydenta zareagują zwolennicy rządu Prawa i Sprawiedliwości?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie

Komentarze