Zadowolenie

USA wkurzone na Niemców! Amerykanie mogą przenieść swoje bazy wojskowe z Niemiec do Polski

źródło fot.: Kremlin.ru [CC BY 4.0], via Wikimedia Commons

Od pewnego czasu stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami nie są najlepsze. Donald Trump i Angela Merkel wyraźnie się nie lubią, a interesy obu państw stoją ze sobą w coraz większej sprzeczności.

Jednym z punktów zapalnych w ostatnim czasie była sprawa rurociągu Nord Stream 2. Stany Zjednoczone mocno sprzeciwiają się inwestycji niemiecko-rosyjskiej inwestycji, uważając, że stanowi ona zagrożenie dla równowagi sił i bezpieczeństwa w Europie.

Innym powodem do sporu jest kwestia wywiązywania się przez Niemcy z zobowiązań wynikających z członkostwa w NATO. Niemcy, mimo że są najbogatszym krajem Europy, nie wydają na swoją armię wystarczająco dużych pieniędzy. Trump wyrażał swoją wściekłość, że nasi zachodni sąsiedzi nie chcą przeznaczać na armię 2% PKB, do czego są zobowiązani.

Ostatnie wypowiedzi niemieckiego rządu wskazują, że w najbliższych latach Niemcy wciąż nie zwiększą znacząco wydatków na wojsko. Amerykanie są źli, bo z tego powodu to USA wciąż będzie musiała ponosić większe koszty w celu zapewnienia bezpieczeństwa Europie. 

Polub nas na Facebooku:

Trump nie jest zadowolony, że Europa nie próbuje sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Irytuje go fakt, że Niemcy liczą, że w razie ewentualnego konfliktu zostaną obronieni przez wojska amerykańskie.

Wczoraj w prestiżowym czasopiśmie „Washington Examiner” ukazał się artykuł Toma Rogana, który proponuje, by USA skończyły z pobłażliwością wobec Niemiec. Jego zdaniem Ameryka nie powinna dłużej tolerować niesolidarnej postawy Berlina w ramach sojuszu północnoatlantyckiego.

Państwem, które jako jedno z nielicznych w Europie spełnia wymagania NATO i przeznacza 2% PKB na armię jest Polska. Zdaniem Rogana w związku z tym Trump powinien zadecydować o przeniesieniu amerykańskich baz wojskowych znajdujących się na terytorium Niemiec do Polski. Polska nie dość, że już przeznacza na armię tyle, ile oczekują Amerykanie, to na dodatek wyraża gotowość dalszego zwiększania tych sum.

Gdyby Amerykanie rzeczywiście się na to zdecydowali, niemiecka gospodarka wiele by straciła. W Niemczech stacjonuje aż 52 tysiące amerykańskich żołnierzy. Są regiony Niemiec, które dużo zyskują gospodarczo na obecności żołnierzy zza Atlantyku.

Polska z kolei mogłaby niesamowicie zyskać na takiej decyzji prezydenta USA. Na tę chwilę w naszym kraju jest około 3,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Gdyby do Polski przesunąć chociaż część jednostek stacjonujących w Niemczech, nasza siła obronna uległaby radykalnej poprawie. Z takiego obrotu sprawy z pewnością nie byliby zadowoleni Rosjanie.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że amerykańskie wojska w Niemczech nie tylko bronią Europy przed zewnętrznym bezpieczeństwem, ale prawdopodobnie pilnują również samych Niemiec, mając w pamięci dwie wojny światowe rozpętane przez naszych zachodnich sąsiadów.

źródło: washingtonexaminer.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie

Komentarze