Węgierskie miasto nie będzie Europejską Stolicą Kultury, bo jest zbyt białe i zbyt chrześcijańskie

źródło: Fehérvár/YouTube.com

Węgierscy dziennikarze i politycy oskarżają jury konkursu prowadzonego przez Unię Europejską o dyskryminację ze względów politycznych i kulturowych. Węgrzy mają pretensje, że ze względów politycznych unijna komisja zdyskwalifikowała miasto Székesfehérvár z walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2023.

Według węgierskich mediów decyzja unijnej komisji została sprowokowana przez wideo promujące kandydaturę węgierskiego miasta. W spocie widać tylko białych mieszkańców miasta, a na wielu ujęciach dostrzec można krzyże i inne chrześcijańskie symbole, które zdobią zabytki Székesfehérvár.

Rzeczywiście radosny materiał zawiera wyjątkowo dużo akcentów religijnych, ale czy to powód do dyskwalifikacji miasta z konkursu?

Film, który miał wzbudzić niezadowolenie unijnych oceniających można zobaczyć tutaj:

Polub nas na Facebooku:

Węgierski portal informacyjny 888.hu twierdzi, że zdaniem europejskiej komisji miasto jest “zbyt białe” by być Europejską Stolicą Kultury. Ponadto nie ma na nim imigrantów, a jest mnóstwo krzyży – miała twierdzić komisja

Burmistrz Székesfehérvár, András Cser-Palkovics podczas specjalnej konferencji prasowej powiedział, że decyzja komisji była podyktowana wyłącznie politycznymi pobudkami.

Burmistrz twierdził, że komisja zarzuciła miastu, iż w filmie promocyjnym celowo nie pokazano “biednych i imigrantów, a jednocześnie pokazano za dużo krzyży i kościołów”. Komisja miała być zła, że film nakręcono w taki sposób, by ukazać brak imigrantów i silne chrześcijańskie akcenty Székesfehérvár jako atut tego miasta.

Europejska Stolica Kultury to specjalny tytuł przyznawany wybranym europejskim miastom na okres 12 miesięcy przez Unię Europejską. W określonym czasie miasto to jest szczególnie promowane i ma niezwykłą okazję do zaprezentowania swojego dziedzictwa kulturalnego. Przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury wiąże się również z otrzymaniem specjalnych funduszy na organizację imprez kulturalnych.

W 2016 roku Europejską Stolicą Kultury był polski Wrocław. Stolica Dolnego Śląska przyciągnęła wówczas licznych turystów z całego świata.

Unijna komisja odrzuciła kandydaturę Székesfehérvár, ale w konkursie o przyznanie tytułu na rok 2023 wciąż są trzy inne węgierskie miasta: Győr, Debrecen oraz Veszprém.

Źródło: @olgalengyel/Twitter.com, 888.hu, voiceofeurope.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie

Komentarze